تعریف بتن حجیم

طبق آئین نامه موسسه بین المللی بتن ACl کمیته R116 AClتعریف بتن حجیم بدین گونه است : هر حجمی از بتن با ابعادی که به اندازه کافی بزرگ باشد که خود نیاز به تمهیداتی جهت جلوگیری از ایجاد ترک‌های حرارتی که بر اثر حرارت زایی حاصل از واکنش شیمیایی هیدراسیون آب با سیمان و پیامد تغییرات حجم شکل میگیرد در بتن حجیم، دارد.

از آنجایی که این تعریف از دیدگاه برخی سازمان‌ها کافی اطلاق نمی‌شود، بنابراین هرکدام از آنها تعاریف خود را از بتن حجیم مطرح کرده‌اند.

مثلا برخی آن‌را بدین گونه تعریف کرده‌اند: هر تکه بتنی که ابعاد آن بزرگتر از ۱ متر باشد بتن حجیم نامیده می شود. بر اساس این تعریف، یک پی بتنی با بزرگی ضخامت ۹۰ سانتی متر بتن حجیم خوانده نمی شود، ولی یک پی بتنی با بزرگی ضخامت ۱ متر بتن حجیم درنظر گرفته میشود .

هر حجمی از بتن که نیازمند تدابیری ویژه برای کاهش ترک خوردگی ناشی از گرمای هیدراتاسیون سیمان است، بتن حجیم نامیده می‌شود.

واکنش بین سیمان و آب، توام با تولید گرما است و سبب افزایش قابل ملاحظه‌ی دمای درون قطعات بزرگ بتنی می‌شود. اگر این گرما نتواند سریعا تخلیه شود، تغییر حجم ناشی از افزایش و کاهش دمای سازه، امکان دارد تنش‌ها و کرنش‌های قابل ملاحظه‌ای را در سازه ایجاد نماید که ترک خوردگی بتن را به دنبال خواهد داشت.

در فرآیند طراحی مخلوط‌های بتنی حجیم با کیفیت مطلوب‌، باید کمترین میزان سیمان به مصرف رسد، تا ترک خوردگی حرارتی بتن کاهش یابد.

موارد استفاده بتن سخت ؛ بتن سخت بیشتر در پروژه های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد دلیل استفاده بتن سخت در مراکز صنعتی این است که از نظر فیزیکی و مکانیکی از مقاومت بالایی برخوردار است اجرای بتن سخت به شما در رسیدن سطحی صاف و یک دست به شما کمک می کند.

بتن حجیم چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *