عرشه فولادی چیست؟ عرشه فولادی از دو عنصر فولادی و گالوانیزه تشکیل شده است و در سقف مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی ، سقف به وجود می آید که به این سقف ها ، سقف های عرشه فولادی می گویند.

سقف عرشه فولادی باعث کم شدن هزینه و سرعت کار را بالا می برد و ورق های عرشه فولادی از ۰/۶mmتا ۱/۵cm است و نقش بسیار بابایی در افزایش فاصله بین تیرها تا ۴ متر ‌و همچنین باعث کاهش وزن ساختمان هم می شود.

مشخصات سقف های عرشه فولادی عبارت است از

*حذف قالبندی

*حذف میلگرد کششی

*سرعت اجرا بالا می رود

*مقاومت در برابر زمین لرزه

*بتن ریزی تمام طبقات در یک زمان

*امکان اجرای سقف از طبقات بالا به پایین و همچنین همزمان اجرای طبقات

*مقرون به صرفه و ارزان

*باعث سبک شدن ساختمان

*جای کمتر برای دپو در کارگاه نیاز دارد.

یکی از دلایل استفاده سقف عرشه فولادی سرعت بالای اجرا می باشد و همچنین کاهش مصرف فولاد و بتن و کاهش ضخامت دال می شود و از آنجایی که عرشه ذوزنقه ای است و فرم خاصی دارد ۳۰ درصد کاهش وزن دال داریم و با کم شدن وزن دال ، وزن ستون ها و تیر هم کم می شود و با کم شدن تیر و ستون ، وزن وارد بر ساختمان هم کم می شود.

با استفاده از سقف عرشه فولادی ، هزینه های مصالح مصرفی کم می شود در نتیجه باعث کاهش کلی هزینه پروژه می شود و از آنجایی که سقف عرشه فولادی یکدست است و پیوستگی دارد باعث صلبیت کافی در برابر زلزله دارد .

اجرای سقف عرشه فولادی باید با طراحی مشاوره صورت بگیرد باید مشخص شود سقف یا کف مورد نیاز چه کاربردی دارد و عرشه فولادی بر روی چه اسکلتی سوار می شود.

بعد از اجرای سقف عرشه حالا نوبت به اجرای بتن می رسد در زمان اجرای بتن ریزی در سقف عرشه باید چند نکته را رعایت کرد ابتدا ضخامت بتن سقف و بعد اجرای بتن ریزی می باشد و بهتر است در سقف عرشه فولادی از بتن ریزی با ماله پروانه ای استفاده شود.

عرشه فولادی چیست _ کاربرد سقف عرشه فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *