عرشه فولادی چیست؟ عرشه فولادی از دو عنصر فولادی و گالوانیزه تشکیل شده است و در سقف مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی ، سقف به وجود می آید که به این سقف ها ، سقف های عرشه فولادی می گویند.

سقف عرشه فولادی باعث کم شدن هزینه و سرعت کار را بالا می برد و ورق های عرشه فولادی از ۰/۶mmتا ۱/۵cm است و نقش بسیار بابایی در افزایش فاصله بین تیرها تا ۴ متر ‌و همچنین باعث کاهش وزن ساختمان هم می شود.

مشخصات سقف های عرشه فولادی عبارت است از

*حذف قالبندی

*حذف میلگرد کششی

*سرعت اجرا بالا می رود

*مقاومت در برابر زمین لرزه

*بتن ریزی تمام طبقات در یک زمان

*امکان اجرای سقف از طبقات بالا به پایین و همچنین همزمان اجرای طبقات

*مقرون به صرفه و ارزان

*باعث سبک شدن ساختمان

*جای کمتر برای دپو در کارگاه نیاز دارد.

یکی از دلایل استفاده سقف عرشه فولادی سرعت بالای اجرا می باشد و همچنین کاهش مصرف فولاد و بتن و کاهش ضخامت دال می شود و از آنجایی که عرشه ذوزنقه ای است و فرم خاصی دارد ۳۰ درصد کاهش وزن دال داریم و با کم شدن وزن دال ، وزن ستون ها و تیر هم کم می شود و با کم شدن تیر و ستون ، وزن وارد بر ساختمان هم کم می شود.

با استفاده از سقف عرشه فولادی ، هزینه های مصالح مصرفی کم می شود در نتیجه باعث کاهش کلی هزینه پروژه می شود و از آنجایی که سقف عرشه فولادی یکدست است و پیوستگی دارد باعث صلبیت کافی در برابر زلزله دارد .

اجرای سقف عرشه فولادی باید با طراحی مشاوره صورت بگیرد باید مشخص شود سقف یا کف مورد نیاز چه کاربردی دارد و عرشه فولادی بر روی چه اسکلتی سوار می شود.

عرشه فولادی چیست _ کاربرد سقف عرشه فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *