اجرای  آرملات در محوطه های صنعتی، انبارها و تعمیرگاه و….برای مقاومت بالا در برابر ترافیک و حمل و نقل وسایل سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

برای شروع اجرای آرملات ابتدا باید سطحی کاملا صاف و یک دست داشته باشیم و اگر احیانا بتن قدیمی باشد و بخواهید روی آن کفپوش آرملات اجرا کنید بهتر است که ابتدا روی ۸ تا ۱۰ سانتی متر بتن تازه ریخته شود.

نحوی اجرای آرملات :

برای شروع اجرای کفپوش آرملات ابتدا باید کف آن مگریزی شود تا سطحی یک دست داشته باشیم و برای کامل شدن اجرای آرملات باید روی سطح مگریزی شده، آلماتور بندی کرد.

شما می توانید در مرحله آلماتور بندی از متریال جای گزین یعنی الیاف فورتا استفاده کرد در این روش که برای اجرای آرملات در نظر گرفته شده است مزایای زیادی دارد.

یکی از مزایای الیاف فورتا این است که در آن از آلماتور بندی خبری نیست یعنی دیگر از میلگرد خبری نیست و به دنبال آن نه خرید میلگرد و نه اوجرت برای  انجام آلماتور بندی وجود دارد.

از ویژگی های دیگر الیاف فورتا این است که از فولاد قویتر است دلیل آن هم حالت سه بعدی بودن آن است.

بهترین انتخاب برای مشتریانی که جابجایی زیر ۱۰ تن دارند و می خواهند از کفپوش آرملات استفاده کنند بهتر است از الیاف فورتا به عنوان زیر سازی استفاده کرد.

الیاف فورتا از تکنولوژی نانو تشکیل شده است و تهد هنکل آلمان است توجه داشته باشید که نمونه ی چینی آن در بازار وجود دارد که مقداری ضعیف تر از الیاف فورتا آلمانی است.

مرحله بعدی بعد از الیاف فورتا نوبت به بتن ریزی می رسد.بتن ریزی که در اجرای آرملات در نظر گرفته می شود بهتر است عیار بتن ۳۵۰ تا ۴۰۰ باشد که دلیل آن این است که باعث زیر سازی بهتر برای اجرای آرملات می شود.

بعد از بتن ریزی نوبت به اجرای کفپوش آرملات می رسد و بعد از ۴۸ ساعت که از اجرای کفپوش آرملات گذشت باید به وسیله کاتر بروی سطح کفپوش آرملات برش های انقباضی انداخت.

این را در نظر داشته باشید  بعد از ۲۸روز   که از اجرای آرملات گذشت می توان از آن بهره برداری کرد و زیر ۲۸ روز نباید استفاده چندانی از کفپوش آرملات کرد زیرا کفپوش هنوز محکم نشده است.

این روش هایی که برای اجرای آرملات گفته شد بسته به محل و مکان موجود برای اجرای کفپوش آرملات ممکن است کم یا زیاد شود مثلا اگر سطح شما صاف باشد دیگر نیازی به مگریزی نیست.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که بهتر است بعد از اجرای آرملات تا یک هفته روی آن آب بریزید و روی آن نایلون بکشید تا باعث مقاوم تر شدن کفپوش آرملات شود این کار هم جلوگیری می کند از ترک خوردگی و هم عمر کفپوش را زیاد می کند یکی از مهمترین نکته ها در کفسازی آرملات همین مرحله می باشد.

مرحله نهایی این است که بعد از ۳۰ روز ،زمانی که آرملات سفت شد باید آن را به وسیله دستگاه ساب، کاملا صاف و براق کرد که بعد از این مرحله می توان از کفپوش آرملات بهربرداری نهایی کرد یعنی هر چیزی می تواند روی آن تردد کند.

مزایای اجرای آرملات این است که باعث می شود کفپوش بعد از کف سازی ضریب مقاومت بالایی داشته باشد و مقاوم در برابر نقطه ذوب و انجماد هم می باشد.

اجرای بتن ریزی در انواع بتن ساده، آرملات، و خشکه پاششی.

دلایل اصلی ترک خوردن آرملات در اجرای آرملات چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که آرملات در اجرای آرملات ترک می خورد از آنجایی که در اجرای آرملات ما نیازمند حداقل ۸ سانتی متر بتن تازه می باشیم که بعد از پخش کردن بتن، آرملات روی آن اجرا می شود .

اولین دلیل ترک خوردن آرملات خشک بودن سطح می باشد زمانی که سطح خشک است و آرملات را روی آن اجرا می کنید سطح خشک، آب موجود در آرملات را می کشد پایین و در نتیجه بتن ترک می خورد برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از اجرای آرملات سطح را کاملا خیس کنید.

دلیل دیگری که باعث ترک خوردن آرملات می شود بالا بودن اسلامپ بتن است یعنی اگر در اجرای آرملات از بتن با اسلامپ بالای ۱۳ استفاده شود باعث ترک خوردن آرملات می شود .

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است در اجرای آرملات از فوق روان کننده ها استفاده شود که باعث بالا رفتن اسلامپ بتن به مدت ۳۰ دقیقه می شود و دوباره اسلامپ بتن پایین می آید و بتن سخت می شود .

دلیل دیگر ترک خوردن آرملات وجود طوفان و باد در زمان اجرای آرملات است که باعث ترک های مویی در سطح آرملات می شود که برای جلوگیری از این مشکل بهتر است در زمان وزش باد آرملات اجرا نشود.

یکی دیگر از دلایل ترک خوردن آرملات نگهداری آرملات است (نگهداری آرملات :یعنی بعد از اجرای آرملات باید به مدت یک هفته آرملات آب داده شود) اگر سطح آرملات خوب نگهداری شود دیگر آرملات ترک نمی خورد.

دلیل اصلی ترک خوردن آرملات وجود فیبر در اسپنشن ها می باشد یعنی هر جا در اجرای آرملات از فیبر استفاده شود آنجا ترک می خورد.

  • خدمات اصلی مجموعه امین بتن در زمینه آرملات :
  • اجرای آرملات با ماله پروانه‌ای
  • اجرای آرملات به وسیله سینی زنی
  • اجرا به وسیله شمشه
  • اجرای آرملات در سطح صاف
  • اجرای آرملات در سطح شیب دار

امروزه اجرای آرملات در رنگ های مختلف از جمله رنگ سفید هم شروع شده است که می توان در انواع سوله ها کاربرد داشته باشد که چهره ی زیبایی به کفپوش شما می دهد.

نحوه ی اجرای آرملات و مزایای اجرای آرملات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *