آرملات یا هاردملات یک لایه کفپوش بتنی با مقاومت بالا و با ضخامت بین ۱ تا ۲ سانتی متر است. کفپوش آرملات در برابر سایش بسیار مقاوم است. آرملات به مانند بتن رنگی باید بر روی بتن تازه اجرا شود. اگر در محلی می خواهید آرملات را انجام دهید که بتن آن کمی قدیمی است باید ابتدا ۸ تا ۱۰ سانتی متر بتن تازه روی آن سطح بریزید و سپس کفپوش را اجرا کنید. این نکته را هم در یاد داشته باشید که اگر ۱۲ ساعت از اجرای بتن تازه بگذرد، دیگر روی آن کفپوش آرملات نمی‌توان اجرا کرد.

این کفپوش در چند رنگ میتوان اجرا کرد: رنگ طوسی، قرمز، سبز و زرد.

کفی که برای اجرای آرملات در نظر گرفته شده است حتما باید عاری از هر گونه گرد و خاک و نفت و روغن و موادی ازین دست باشد، به همین خاطر است که آرملات را نمی توانید بر روی آسفالت و موزائیک اجرا کنید. اجرای کفپوش آرملات نیازمند مکانی است که عاری از هر گونه آلودگی باشد به این دلیل که بعد از مدتی کفپوش آرملات حالت اولیه خود را از دست داده و عمر کوتاهی خواهد داشت. پس بهتر است قبل از اجرای کفپوش آرملات، مکان اجرای آن را کاملا تمیز کنید. این کفپوش همانند کفپوش های دیگر این  نکته را می طلبد که بعد از اجرا از آن نگهداری مناسب به عمل آید. کفپوش آرملات هر چقدر هم محکم باشد به مرور زمان آسیب می بیند پس لازم به ذکر است که این کفپوش هم نیاز به مراقبت دارد.

کاربرد آرملات بیشتر در انبارها، کارخانه ها، تعمیرگاه ها و مکانهایی از این دست است. دلیلش هم آن است که کفپوش آرملات، نوعی بتن با مقاومت بالای مکانیکی، فشاری و سایش بالا است که این خود دلیل بر استفاده آرملات در این مکان ها است. و از آنجایی که کفپوش مورد استفاده از مواد پایه سیمانی است، همخوانی کاملی با بتن کف دارد و حداقل عمر کفپوش ۲۰ سال است و این حداقل عمر کفپوش آرملات برای تمام مکان ها ثابت است حتی مکان هایی که ترافیک سنگین و ماشین آلات سنگین زیاد در رفت و آمد دارند .

از کفپوش آرملات همچنین با استفاده از شکل های هندسی و رنگ های متفاوت می توان به عنوان یک کفپوش تزئینی هم استفاده کرد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که کفپوش آرملات مانند کفپوش اپوکسی یک دست نیست بلکه به دلیل درزهای انبساطی و انقباضی که یکیاز الزامات کفسازی آرملات است. بعضی اوقات درزهای اجرایی که مویی می باشد غیر قابل گریز هستند. این درزهای انبساطی و انقباضی که به وسیله کاتر انجام می گیرد فاصله این درزهای به فاصله دال بتنی بستگی دارد و بین ۲۴ تا ۳۵ برابر ضخامت بتن است و حداکثر فاصله درزهای انبساطی کفپوش ۵ متر می باشد.

درجه حرارت اجرای کفپوش آرملات باید بین ۵ تا ۳۵ درجه باشد که این شرایط باید بعد از اجرای آرملات همچنان تا ۲ روز ثابت باشد. استفاده از ضد یخ در زمستان برای اجرای کفپوش توصیه نمی شود زیرا مقاومت کفپوش آرملات را پایین می آورد.

این کفپوش باید هر ۶ ماه یک بار شستشو کامل شود و سالی یک بار نیز توسط مهندسین مجرب بازدید شود. استفاده از افزودنی‌های بتن ضد انقباضی در آرملات باعث جلوگیری از ترک خوردگی بتن و در نتیجه باعث کاهش ترک خوردگی کفپوش آرملات می شود. دلیل بیشتر ترک خوردگی کفپوش این است که به واسطه قیود داخلی، تنش های موجود از تنش های مجاز در یک نقطه تجاوز می نماید و در نتیجه کفپوش ترک می خورد و بیشتر درزهای انبساطی در کفپوش مربعی است.

باید درزهای انقباضی ۵ سانتی متر پایین تر از سطح تمام شده آرملات باشد و همچنین عمق درزهای ۵ سانتی متر و عرض آن ۱ تا ۱/۵ سانتی متر باشد قبل از اجرای آرملات بهتر است ۱۰ سانتی متر بتن تازه اجرا شود و بعد کفپوش اجرا شود. شما نمی توانید این کفپوش را جایگزین بتن سازه کنید ولی می توانید به همان اندازه که از ضخامت بتن سازه کم کرد از آرملات استفاده کرد و همچنین با زیاد کردن نسبت آب به سیمان، انقباضی هم افزایش خواهد یافت و به صورت یک پارچه و همزمان با بتن کف به عنوان پوشش نهایی به ضخامت ۱ تا ۲ سانتی متر اجرا می گردد.

مقایسه آرملات با کفپوش اپوکسی

از آنجایی که کفپوش اپوکسی، یک لایه کاملا یک دست و بدون درزهای انبساطی است در مکان هایی استفاده می شود که سطح یکپارچه مد نظر باشد، در حالی که در اجرای کفپوش آرملات به دلیل ترک های مویی که باعث شکاف در آن می شود باید از درزهای انبساطی استفاده کرد. در شستوشوی آرملات باید آب و مواد تمیز کننده معمولی استفاده کرد، درحالی که در مکان هایی که به شستشو با اسید های ضعیف نیاز است باید از کفپوش اپوکسی استفاده کرد.

وجود ترکیب های رنگی مختلف اپوکسی باعث تنوع در رنگ های کفپوش اپوکسی می شود در حالی که کفپوش آرملات پایه سیمانی دارد و در تنوع رنگی محدود است.

در مکان هایی که اسید های قوی تولید می شود بهتر است از کفپوش اپوکسی استفاده شود تا کفپوش آرملات، چون کفپوش اپوکسی مقاومت بالایی در برابر اسید دارد در حالی که کفپوش آرملات مقاومت کمتری در برابر اسید دارد. آرملات در مکان های سر باز مقاومت بیشتری در برابر نور خورشید نسبت به اپوکسی دارد و زمانی که قسمتی از کفپوش آرملات تخریب شود باید برای ترمیم آن تا عمق بتن کنده شود تا مرمت شود ولی وقتی مقداری از این کفپوش اپوکسی تخریب شود فقط کافی است همان قسمت را مرمت کنید. این را هم بدانید که اگر مواد نفتی و روغنی روی آرملات بریزد به راحتی نمی توان آن را از روی کفپوش آرملات محو کرد در حالی که با استفاده از مواد مناسب می توان آن را از روی کفپوش اپوکسی محو کرد و هزینه اجرای اپوکس ۲ تا ۵ برابر هزینه اجرای آرملات است.

در مکان هایی که وجود ماشین های سنگین و با چرخ های بزرگ وجود دارد و امکان سایش زیاد است بهتر است از کفپوش آرملات استفاده کرد در کفپوش اپوکسی مراقبت و نگهداری کاملا دقیق و جدی می باشد و سریعا باید به آن رسیدگی شود در حالی که کفپوش آرملات حساسیت کمتری در نگهداری وجود دارد.

در محیط هایی که دمای آن از ۵۰ درجه بالاتر است نمی توان از اپوکسی استفاده کرد چون اپوکسی شروع به نرم شدن می کند و این یکی از نقطه ضعف های اپوکسی است و ضعف دیگر آن قابلیت اشتعال بودن آن است با تمام این تفاسیر بهتر است در محیط های با مساحت بالا از آرملات استفاده شود چون هم نسبت به اپوکسی به صرفه است و هم زمان اجرای آن زودتر انجام می شود.

کاربرد های کفپوش آرملات

در کارخانه ها و کارگاه هایی که در معرض فشار های سنگین هستند و همچنین در کف های صنعتی به منظور بهبود سطح و مقاوم در برابر انواع سایش ها هم می باشد که این محل ها عبارت است از :

 • کف سازی محوطه
 • کف سازی سردخانه ها
 • کف سازی کشتار گاه ها
 • کف سازی صنایع پتروشیمی
 • کف سازی صنایع دارویی و غذایی
 • کف سازی انبار ها
 • کف سازی بیمارستان ها و آزمایشگاه ها
 • کف سازی کارگاه های صنعتی
 • کف سازی های نظامی
 • کف سازی پارکینگ ها

درزهای اجرایی

درزهای اجرایی (درزهای ساخت و ساز )درزهای هستند که بعد از مدتی کار به دلایلی دست از کار می کشیم و بعد از ساعتی دوباره شروع به کار می کنیم و هنگامی که دو بخش کنار هم قرار می گیرند ممکن است به هم متصل نشود پس بهتر است از آنها به عنوان درزهای انبساطی استفاده کرد.

 

مزایای دیگر استفاده از کفپوش آرملات

 • مقاوم در برابر نفوذ انواع روغن، بنزین
 • ضریب مقاومتی بالا
 • ضد آب و انواع مایعات
 • مقاوم در برابر نقطه ذوب و انجماد
 • مقاومت بالا در برابر انواع مواد شیمیایی و نفتی

 

تفاوت کفسازی آرملات با کفسازی بتن رنگی

کف سازی آرملات در مکان هایی  استفاده می‌شود که فشار و ضربه زیادی به کفپوش وارد می شود در حالی که کف سازی بتن رنگی برای بارهایی با وزن حدودا ۱۰ تن مناسب است و می تواند تحمل کند.

در کفسازی بتن رنگی شما از تنوع رنگ های زیادی برخوردار هستید در حالی که در کفسازی آرملات فقط ۲ رنگ وجود دارد و همچنین در کف سازی بتن رنگی آخرین مرحله برش های انقباضی است در حالی که در اجرای کف سازی آرملات شما بعد از کاتر زدن ۳۰ روز بعد باید برای صیقلی کردن سطح، باید کف را به وسیله دستگاه ساب بزنید که این خود دارای هزینه زیادی می شود.

در اجرای کف سازی بتن رنگی شما ابتدا بتن را می ریزد و بعد پودر رنگی را به صورت پاششی روی آن می ریزید در حالی که در اجرای کف سازی آرملات بعد از بتن ریزی شما باید پودر آرملات را داخل دستگاهی بریزد تا به هم بزند و بعد اجرا کنید که این باز هم هزینه اضافی است.

در نتیجه شما در اجرای کف سازی آرملات ۲ برابر هزینه اجرای بتن رنگی صرف خواهید کرد.

در اجرای بتن رنگی با ضخامت حدودا ۱ سانتی متر برابر ۵ کیلو پودر رنگی در هر متر مربع مصرف می شود در حالی که در اجرای آرملات با ضخامت ۱ سانتی متر برابر ۲۲ کیلو در هر متر مربع پودر آرملات استفاده می شود.

در نهایت از آنجایی که قیمت پودر رنگی حدودا هر کیلو ۱۵۰۰ تومان است و قیمت پودر آرملات حدودا هر کیلو ۷۰۰ تومان است پس در نتیجه قیمت پودر آرملات استفاده شده ۲ برابر قیمت پودر رنگی مصرف شده می باشد که این هم باز خود هزینه اضافی برای اجرای کفپوش آرملات است.

هزینه اجرای آرملات به طور تقریبی ۲ برابر هزینه اجرای بتن رنگی است ولی کفپوش آرملات نسبت به کیفیت و دوام و پایداری کف در ترافیک های سنگین، مقرون به صرفه است و طول عمر بیشتری نسبت به کفپوش بتن رنگی دارد.

آرملات چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *