سیمان از کلمه‌ی انگلیسی cement آمده است و در اصلاح ماده‌ای چسبنده‌ است که میتواند ذرات را به یکدیگر بچسباند و جسمی محکم و یکدست از مواد تشکیل دهنده خود را بسازد و از مصالح آهکی، رُس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد تشکیل می‌شود. به محصول نهایی، پس از حرارت دادن کلینکر می گویند و از آرد کردن آن به همراه میزان متناسبی سنگ گچ سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید.
با اضافه کردن پوزولان به کلینکر و گچ، سیمان پوزولانی بدست می‌آید. اندازه دانه‌های کلینکر ۲۰–۵ میلی‌متر و رنگ آن سبز تیره است.

تاریخچه سیمان

سیمان یا سمنت واژه‌ایست که ریشه‌ی آن به لغت سمنتوم در زبان رومی برمیگردد و تاریخ استفاده از آن به قبل از میلاد مسیح می‌ رسد. در کشفیات باستان شناسان زمان مصرف سیمان برای اولین بار در ساختمان پانتئون در شهر رم واقع در ایتالیای کنونی و امپراطوری رم سابق که مربوط به سال ۲۷ قبل از میلاد مسیح است، دیده شده‌. به این صورت که در گنبد این ساختمان که قطر آن ۴۳ متر است، ترکیبی از خرده‌سنگ و آهک پخته به کار رفته‌است که اولین نمونه‌های استفاده از ترکیب سیمانی در تاریخ مکشوف است.

سیمان به شکل امروزی خود، برای اولین بار توسط یک بنای اهل انگلیس بنام ژوزف اسپدین کشف شد که از پخت آهک و خاک رس در حرارت بسیار بالا و آسیاب آن موفق شد نوعی از  ابتدایی ترین انواع سیمان را کشف کند. او محصول به دست آمده را در ۲۱ اکتبر سال ۱۸۲۴ میلادی به نام خود در امپراطوری انگلستان به ثبت رساند. او نام محصولی که ساخته بود را سیمان پرتلند گذاشت. او نام سیمان را از واژه‌ی باستانی سمنتوم برداشت و پرتلند را نیز به دلیل تشابه رنگی این سیمان به سخره‌های جزیره پرتلند در انگلستان انتخاب کرد. پیش از ژوزف اسپدین نیز دیگرانی در کشور فرانسه و کشور انگلستان از پختن خاک رس و سنگ آهک مصالحی به دست آورده بودند ولی هیچ‌یک از آنها کار خود را دنبال نکردند و محصول را نیز به ثبت نرساندند، ژوزف اسپدین اولین کسی بود که سیمان را در ابتدای قرن نوزدهم در انگلستان ثبت کرد و از آن در ساخت فانوس دریایی کرد.

سیمان چیست؟ تاریخچه سیمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *