بتن پاششی، بتن پاشیده یا شات کریت مخلوط بتنی با اسلامپ پایین است که شامل سنگدانه‌هایی با حداکثر اندازه یک سانتی‌متر است. این نوع بتن با سرعت بالایی که ناشی از جریان هوای فشرده است و توسط یک نازل به سطح مورد نظر پاشیده می‌شود.

شات کریت مناسب کار ترمیم، مخصوصا در مواردی است که قسمتی از کار به موجب ترک خوردن یا نابود شدن دچار آسیب شده است و نیازی به اضافه کردن لایه‌های بتنی بیشتری برای جلوگیری از آسیب احتمالی سطح بتنی در آینده می باشد.

از آنجایی که در تریکبات این ماده نسبت‌های آب به سیمان بسیار پایین است، به کمک ویژگی اسلامپ بسیار پایین می‌توانیم آن را در لایه‌هایی با ضخامت‌های محدود در روی سطوح عمودی و بالا سری قرار دهیم. همچنین می‌توانیم به واسطه هر یک از فرایندهای خشک یا تر، شات کریت را به کار برد.

فرایند خشک این بتن شامل مخلوط کردن سیمان و شن و ماسه و انتقال ملات تهیه شده از طریق شلنگ در جریانی از هوای فشرده است. انتهای این شلنگ، به نازلی مناسب برای پاشیدن مجهز است که در آن نازل، آب تزریق میشود و با سایر مواد مورد نیاز ترکیب شده و با سرعت بالا از نازل خارج می‌شود. ترکیبات آب در نازل را باید بتوان تنظیم، و محدودسازی به مقداری کرد که برای عملیات هیدراتاسیون مناسب مورد نیاز باشد.

مواد افزودنی زودگیر بتن که معمولا به صورت پودر در بازار عرضه می‌شود به مخلوط آماده‌‌ی بتن اضافه می‌شود، در حالی که یک ترکیب زودگیر مایع به آب نازلِ تخلیه اضافه شده یا به صورت تزریق جداگانه در نازل انجام میشود. همچنین فولاد و سایر الیاف سخت عمدتا در مخلوط آماده‌ ترکیب می‌شوند.

نیروی اصابت بالا که مواد بواسطه آن روی سطح مورد نظر اعمال می‌شوند، مواد را به گونه‌ای فشرده می‌کنند که تشکیل بتنی با دانسیته بالا با قدرت چسبندگی بالا می‌دهند.

مقادیر مقاومت فشاری در این مورد می‌تواند از ۳۵-۵۰ مگاپاسکال، بسته به محدوده درجه بازگشت، هیدراتاسیون و میزان ماده افزودنی زودگیر مصرفی متغیر باشد. به طور کلی، کاهش مقاومت با افزایش میزان ماده افزودنی رخ می‌دهد.

رنج نسبت‌های سنگدانه به سیمان در مخلوط‌ها که می‌تواند اسپری شود، محدود است و نسبت وزنی که به طور معمول در امور تعمیراتی استفاده می‌شود ۵/۳ :۱ و ۱:۴ است. مخلوط‌ها برای فرایند خشک به راحتی از سیمان کیسه‌ای آماده و سنگدانه با یا بدون مواد افزودنی زودگیر بتن بدست می‌آیند.

در پروسه مرطوب، نسبت از پیش تعیین شده سیمان، آب و سنگدانه در یک فرایند بچ مخلوط و به پمپ منتقل می‌شوند. بتن از طریق یک شلنگ قابل انعطاف به نازل تخلیه پمپاژ می‌شود که از آن طریق با سرعت بالا بر روی سطحی که باید آن را بپوشاند پاشیده می‌شود.

پس از آن یک افزودنی زودگیر بتن مانند محلول‌های آلومینات سدیم یا متاسیلیکا معمولاً در خروجی نازل اضافه شده که به تحکیم و سفتی لایه‌ها کمک کند.

حال، مسئول نازل فقط مکان پاشیده شدن مواد را کنترل می‌کند و ترکیب مخلوط در فرایند بچ تعیین می‌شود. پروسه آن عموماً برای اعمال مقادیر زیاد مواد خصوصاً در ساخت و سازهای جدید مناسب می‌باشد. به علت تمایل به خم شدن وپتانسیل انقباض بیشتر به علت محتوی آب بالاتر آن، استحکام آن کاهش می‌یابد. نتیجتاً پروسه مرطوب خیلی مناسب نبوده و ندرتاً در کار ترمیم استفاده می‌شود.

ماده افزودنی بتن شاتکریت فابیر، ماده‌ای است بر پایه مواد افزاینده استحکام طولانی مدت و کوتاه مدت و آب بند کننده بتن پاشیده می‌باشد که با ایجاد لزجت کافی و وجود الیاف مسلح کننده دیسپرس شده نه تنها باعث کاهش ضریب بازگشت بتن پاشیده شده بلکه از ایجاد ترکهای احتمالی در بتن پاشیده نیز جلوگیری بعمل می‌آورد و از پیشرفت ترکها نیز که به دلایل مختلفی می‌تواند در بتن بوجود آید جلوگیری می‌کند. همچنین این ماده افزودنی بتن (بتن پاشیده) فابیر موجب کاهش خطرات ناشی از تغییرات سریع دما و کاهش زمان لازم جهت نگهداری و محافظت از بتن می‌شود.

افزایش دمای هیدراتاسیون و کاهش خطر یخ زدگی بتن پاشیده از خواص اثر بخش دیگر این ماده افزودنی بتن شات کریت (بتن پاشیده) فابیر بوده و افزایش شدید مقاومت بتن و استحکام فشاری، کششی، خمشی بتن و مقاومت بتن در مقابل نفوذ آب از جمله مزایای استفاده از این ماده افزودنی بتن شات کریت فابیر (بتن پاشیده) می‌باشد.

شات کریت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *